امتیاز دهید:
به این سایت
شما در واقع به چه مقدار RAM احتیاج دارید؟
ارسال رایگان

شما در واقع به چه مقدار RAM احتیاج دارید؟ ( بخش دوم)

  • 14 تیر 1397
  • 11:05
  • 0 دیدگاه
  • 426 بازدید
  • Article Rating
شما در واقع به چه مقدار RAM احتیاج دارید؟ ( بخش دوم)

"به چه مقدار RAM احتیاج دارم؟" این سوال متداولی است که افراد هنگام خرید و یا ارتقا دادن کامپیوتر شخصی خود بسیار می‌پرسند؛ و در حالی که چند جواب منطقی وجود دارد که مردم آن‌ها را بین خود به اشتراک میگذارند، در صورتی که جوابی واحد برای این سوال وجود ندارد و شما شاهد آن هستید که توصیه‌ای هرچند کوچک تاثیری واقعی در زمان امتحان کردن دستگاه ندارد.

ما اینجا هستیم تا این مسئله را حل کنیم. با امتحان کردن کیس‌های مختلف با مقدار RAMهای متفاوت، بهترین ایده را به شما می‌دهیم تا بدانید که با چه استفاده‌ای چه مقدار RAM لازم خواهید داشت و حتی متوجه خواهید شد که چگونه می‌توانید RAM خود را با دستگاه منطبق کنید.

بهره وری اداری

در حالی که ساختن  و ویرایش کردن فایل های متنی به طور کلی جزو وظایفی است که به منابع کمی احتیاج دارد، بهره وری اداری با باز کردن چندین فایل در برنامه های متعدد خواستار منابع بیشتری میشود.  برای این تست ما از برنامه‌های مختلفی در مجموعه مایکروسافت آفیس استفاده کردیم، فشار حافظه را با فایل‌های بزرگ بررسی کردیم تا بهره وری برنامه‌های متعدد را بسنجیم. اگر میخواهید حداکثر توانایی سیستم خود را در انجام چند وظیف ای بسنجید، این تست‌ها را انجام دهید.

ابتدا با فایل‌های کوچک در برنامه‌های متعدد شروع کردیم: باز کردن فایل‌های ورد، صفحات گسترده اکسل، صفحات ارائه پاور پوینت، فایل‌های PDF و عکس‌ها. چه یک فایل ورد باز باشد چه 10 فایل از 5 برنامه مختلف، کار با مستندات کوچک استاندارد به سختی 5 گیگابایت از حافظه استفاده شده را می‌گیرد و هیچ زمان از 7 گیگابایت حافظه در حال استفاده و حافظه استندبای تجاوز نمی‌کند.

فایل‌های بزرگ از دیگر موضوعات بود. ما با فایل‌های زیادی که دارای بیش از 1000 صفحه بودند این تست را انجام دادیم. چه یک فایل متنی یا 10 فایل متنی (هر فایل متنی مثل ورد و PDF) و فایل‌های بزرگ اکسلی (صفحه‌های مختلف هر کدام بیش از 100 ستون با اطلاعات)، بازه حافظه استفاده شده بین 3.283 و 3.971 مگابایت بود. حافظه استندبای نیز نزدیک به 10 گیگابایت جهش داشت.

نکته کلیدی: شما با 4GB حافظه کارهای بسیاری را می‌توانید انجام دهید اما اگر نیاز به کار کردن با فایل‌های فوق‌العاده بزرگ دارید، RAM سیستم خود را تا 8GB افزایش دهید.

وب گردی

وب گردی ابتدایی تقریبا با تمام دستگاه‌هایی که تنها به اینترنت متصل می‌شوند، قابل انجام است اما بارگذاری چندین زبانه (tab) در مرورگر، مستلزم استفاده از حافظه است. برای تست کردن حافظه مورد نیاز برای وب گردی، از مرورگرِ گوگل کروم استفاده کردیم که هم محبوب است و هم به این معروف است که حافظه زیادی را اشغال می‌کند. برای تست خود ما فرض کردیم که رفتار یک مرورگر معمولی شامل استفاده از زبانه‌های مختلف مرورگر، بدون معیارهای اضافی برای کاهش اطلاعات استفاده شده است؛ یعنی بدون مسدودکننده‌های تبلیغات، بدون مجوزهای خاص برای رسانه‌ها و بدون معیارهای ذخیره اطلاعات. ما با یک لیست از 10 وبسایت معروف شروع کردیم و سپس زبانه‌های جدیدی را از این وبسایت‌ها در دسته‌های 10تایی باز نمودیم.

نتیجه تقریبا تعجب برانگیز بود؛ این تست به وضوح تاثیر وب گردی را بر روی حافظه نشان داد. 10 زبانه اولیه، 3.333 مگابایت از حافظه به اضافه 3.963 مگابایت از حافظه استندبای را اشغال کرده بود. آن 4GB حافظه استندبای در سراسر تست باقی ماند اما تمام آن 10 زبانه اضافه شده تقریبا یک گیگابایت از حافظه را اشغال کرده بودند.

نکته کلیدی: اگر شما فردی هستید که از مرورگرتان بسیار و مدام استفاده میکنید، می‌توانید RAM 4GB بگیرید اما قطعا داشتن RAM 8GB برای شما سودمندتر است. اگر به طور معمول زبانه‌های باز شما دارای بیش از 30 نشانه (mark) است، به RAM 10GB نیاز خواهید داشت؛ البته بیشتر اگر که می‌خواهید از دیگر برنامه‌ها به صورت چند وظیفه‌ای استفاده کنید، به این مقدار احتیاج پیدا می‌کنید.

جریانات رسانه

گوش کردن موسیقی و دیدن ویدئوها در مقایسه با وب گردیِ ساده مستلزم اجزای متفاوت و فشار حافظه است. ما با سرویس‌های مختلف به گوش دادن آدیو و نگاه کردن ویدئو پرداختیم و برای متوجه شدن مقدار تاثیر ویدئو بر حافظه از کلیپ‌های اخبارها و یا فیلم‌های طولانی استفاده کردیم.

به صورت شگفت آوری تمام حافظه مورد نیاز تفاوت چندانی با وب گردی معمولی نداشت! چه گوش دادن به آدیوهای مختلف یا تماشا کردن ویدئوهای متفاوت، تفاوت چندانی بر حافظه نداشت. یک آدیو یا ویدئو از سرویس‌های مختلف کمتر از 3GB حافظه (2,532 MB تا 2,747 MB ) اشغال کرده بود. اجرای همزمان 4 آدیو یا بیشتر مقدار حافظه استفاده شده را به بیش از 3GB میرساند. نکته این جا است که اضافه کردن آن همه آدیو با هم صداهای ناهنجاری را تولید میکند اما اگر میخواهید میتوانید آدیوهای بیشتری را اضافه کنید!!

نکته کلیدی: اگر استفاده اصلی شما از سیستم تنها پخش آدیو است، RAM 4GB برای این کار باید کفایت کند.

ویرایش عکس

ویرایش عکس مستلزم فضای بیشتری از کارهای اداری و عملیات وب است؛ ما تصمیم گرفتیم برای تست این کار از Photoshop CC آخرین نسخه Adobe و عکس‌هایی ویرایش نشده از گوشی هوشمند با وضوح تصویر 5312 x 2988 که هر کدام 5-6 MB بودند، استفاده کنیم.

در تست اولیه تفاوتی بین باز کردن ساده عکس و بریدن عکس با عملکرد پیچیده ویرایش با لایه‌های مختلف نبود و ما تاثیری بر روی حافظه مشاهده نکردیم. این تست می‌گوید، بر اساس یک قانون کلی Photoshop  حافظه زیادی اشغال می‌کند و تا آن جایی که می‌تواند حافظه زیادی را در حالت استندبای قرار می‌دهد. Adobe   توصیه می‌کند که سیستم شما حداقل دارای 2.5GB RAM برای اجرای Photoshop CC بر روی ویندوز داشته باشد ( 3GB  بر روی Mac)؛ اما در تست انجام شده ما متوجه شدیم که سیستم برای تنها باز کردن برنامه و اجرا مستلزم 5GB  است.

زمانی که شما بر روی چند عکس کار می‌کنید، موضوع هیجان انگیزتر می‌شود. باز کردن یک عکس حافظه استفاده شده را از 5,049 MB به 5,310 MB تبدیل می‌کند، اما باز کردن 10 عکس حافظه استفاده شده را تا 6,511 MB افزایش داد. متعاقب آن برای 10 عکس 7,699 MB و برای 30 عکس 8,828 MB از حافظه اشغال شد. 

نکته کلیدی: در انتهای این موضوع، شما می‌توانید از Photoshop CC با حداقل RAM مورد نیاز یعنی 2.5GB  استفاده کنید اما عملکرد سیستم شما کندتر می‌شود و ویرایش بهتر عکس‌ها با تخصیص فضای زیادی از RAM امکانپذیر است. توصیه ما این است که برای ویرایش عکس‌ها از حداقل RAM 8GB استفاده کنید.

بازی

و بالاخره به بازی رسیدیم. در حالی که تمام گیمرها می‌دانند که بازی کردن مستلزم داشتن گرافیک چشم‌گیر و پردازنده عالی است؛ جایگاه حافظه در این زمینه مانند یک معما است. ما بررسی کردیم که بازی چه اثراتی بر حافظه میگذارد، چه الزاماتی برای عناوین جاری (بازی‌ها) مختلف وجود دارد و آیا بهینه‌سازی حافظه در این زمینه ارزش دارد یا خیر.

در ابتدا ما امتحان کردیم که برای باز کردن بازی و اجرای آن چه مقدار حافظه استفاده شده است. برای این‌کار از بازی Grand Theft Auto V استفاده کردیم. این جدیدترین بازی در بازار نیست اما همچنان نیازمند داشتن کارت گرافیکی عالی برای تمام جلوه‌های بصری است. براساس گزارشی توسط کمپانی Rockstar Games سخت افزارهای مورد نباز برای این بازی شامل حداقل 4GB of RAM برای اجرا میباشد اما سازنده آن توصیه میکند که از حداقل 8GB RAM استفاده شود.

زمانی که ما بازی را بر روی  Alienware 15 اجرا کردیم، مشاهده کردیم که باز کردن بازی  5,324 MB از خافظه استفاده شده و 9,319 از حافظه استندبای را اشغال کرد. در یک سیستم 16 گیگابایتی این مقدار از حافظه مصرف شده و تخصیص داده شده به تنها یک برنامه، بسیار قابل توجه است. آن ارقام در تمام گیم پلی بازی ثابت ماند؛ پس تفاوت قابل توجهی بین اجرای بازی و گیم پلیِ آن مشاهده نشد. برای این بازی خاص ما  8GB RAM  و بیشتر را توصیه میکنیم.

اما همه چیز کاملا مورد نیاز نبود و شما بازی‌هایی را میتوانید پیدا کنید که تقریبا بر روی هر لپ تاپی قابل اجرا است. بازی‌های ارزان قیمت نیازمند سخت‌افزارهای زیادی نیستند؛ بازی‌هایی مانند Cuphead، Minecraft  یا Overwatch  بدون نیاز به سخت افزارهای گران قیمت هستند. این بازی ها به صورت کلی میتوانند با حافظه 4GB (حتی کمتر) و بدون نیاز به کارت گرافیک مجزا قابل اجرا هستند.

بازی‌های متوسط ممکن است برای نمایش جلوه‌های بصری به یک GPU نیاز پیدا کنند، اما بازیهایی مانند Tacoma یا Dragon Ball FighterZ نیازی برای ارتقا به آخرین Nvidia یا AMD ندارند. حافظه مورد نیاز برای این بازیها به صورت منطقی با RAM 4-8GB کندتر عجرا خواهند شد.

زمانی شما به حداکثر حافظه نیاز پیدا خواهید کرد که بخواهید بازی‌های AAA  مانند Far Cry 5 یا PlayerUnknown's Battlegrounds را انجام دهید. این بازی‌های نیازمند بیشترین و بهترین سخت‌افزارها هستند و سیستم باید دارای مقدار RAM بالا برای همراهی کردن کارت گرافیک گران قیمت و سخت افزار پردازنده باشد. برای بازی‌هایی با این سطح 16GB به نظر مناسب است؛ این مقدار حافظه مورد نیاز برای گیم‌پلی‌های نامحدود بدون خرج کردن پول اضافی برای سیستمی است که همین حالا هم گران است.

یکی دیگر از چیزهایی که در نظر گرفتیم این بود که مقدار حافظه استفاده شده بر روی عملکرد بازی تاثیر گذار است یا خیرو این که چه مقدار حافظه نیاز است تا در حین بازی کارهای دیگر هم انجام شود (چند وظیفه‌ای). در حالی که بیشتر افراد، وسط بازی ویرایش عکس انجام نمیدهند اما چت با دوستان یا دیدن یک ویدئو مربوط به بازی را ممکن است انجام دهند. پس تا زمانی که آن مقدار حافظه میتواند از پسِ اجرای بازی برآید، بدون نیاز به ارتقا نیز می‌تواند این کارهای ساده را انجام دهد.

نکته کلیدی: انتخابRAM 8GB  برای عملکرد مناسب برای بازی‌هایی بدون نیازمند منابع زیاد مناسب است اما برای آخرین بازی‌ها که معمولا نیازمند منابع زیادی هستند  باید RAM 16GB داشته باشید. اگر میخواهید در حین بازی کارهای دیگری مانند گوش دادن به موسیقی و ... را انجام دهید RAM 32GB را انتخب کنید که در بیشتر کامپیوترهای شخصی برای بازی وجود دارد و پیشنهاد میشود.

چند وظیفه‌ای

در حالی که این 5 کار با کامپیوتر از دیگر کارها رایج‌تر است، اما آنها تقریبا ساده میشوند زمانی که بر روی انجام یک یا دو کار خاص متمرکز میشوند. پس آن زمان‌هایی که شما نیاز دارید بین برنامه‌ها، ابزارها و فایل‌ها مدام در رفت و آمد باشید چه اتفاقی میفتد؟ این حد از انعطافپذیری زمانی است که شما از بیشتر حافظه خود استفاده میکنید، همانطور که این کارها از وظایف گسترده‌ی Ram است که این طور کارها را آسان میکند.

تستِ چند وظیفه ایِ ما با اضافه کردن یک برنامه پس از برنامه دیگر بود و همین تست را بر روی سه سیستم مختلف انجام دادیم: یک سیستم ارزان قیمت Dell Inspiron 11 2-in-1 با RAM 4GB، یک سیستم متوسط Dell Inspiron 17 5767 با RAM 8GB و یک سیستم Alienware 15 R3 با RAM 16GB حافظه.

در ابتدا با سطح ابتدایی آغاز کردیم. ما تمام فایل‎‌های آفیس را باز کردیم. سپس 10 زبانه را در مرورگر با دو رسانه (آدیو و ویدئو) باز نمودیم. در سیستم 4 گیگابایتی این حجم از کار کافی بود تا حجم حافظه پر شود چون سیستم کند شد و عملکرد ابتدایی آن متناقض گردید. کلیک‌های موس کار نمیکرد، اسکرول فایل‌های متنی به کندی بالا و پایین می‌شد و حتی جمع‌آوری اسکرین شات‌ها برای مستندات ما درباره این تست به سختی انجام گرفت.

ما همچنین برنامه فتوشاپ را با 10 عکس باز کردیم. مشاهده کردیم که هر دو سیستم Dell Inspiron 17 و Alienware 15 بدون مشکل آن را اجرا کردند. فتوشاپ برنامه ای است که فضای زیادی از حافظه میگیرد و در حالی که شما میتواند با 4GB بریدن ساده عکس، یا ویرایش ساده انجام دهید، اما اگر انتظار بیشتری برای ویرایش یا کار بر روی چند عکس دارید، قطعا به RAM 8GB نیاز خواهید داشت.

سپس برای تست بازی بر روی Alienware 15 R3 ، بازیِ Grand Theft Auto V را اجرا نمودیم. در حالی که این تنها سیستم مجهز به توانایی گرافیکی برای اجرای بازی بود، جالب بود که ببینیم منابع مورد نیاز بازی چه بود، به خصوص زمانی که با دیگر تست‌های ما نیز پیوستگی داشت. اجرای ساده بازی 2GB از حافظه را اشغال کرد اما فرق کوچکی در بارگذاری حافظه بین اجرای بازی و بازی کردن وجود داشت؛ ما آن را در طول تست در حالت اجرا قرار دادیم.

زمانی که این تست ها در حال انجام بود، به تدریج به پر کردن حافظه ادامه دادیم؛ ابتدا با اضافه کردن 10 زبانه در مرورگر، سپس اجرای 2 آدیو و بعد 10 عکس در فتوشاپ نیز اضافه کردیم. Dell Inspiron 17 8 گیگابایتی عملکرد معمول خود را داشت. بر روی Alienware به بازی  GTA V برگشتیم و مشاهده کردیم که همه چیز کند شده است.

ما این را با اضافه کردن 30 زبانه، 6 آدیو و 30 عکس دوباره انجام دادیم. همه چیز از جمله بازی همچنان کار میکرد. در این زمان هر دو سیستم  8GB Dell Inspiron 178 و 16GB Alienware 15 شما متوجه میشوید که مقدار حافظه اسنتدبای تغییر پیدا کرده است.

این کار را با اضافه کردن 40 زبانه در کروم، 8 آدیو و 40 عکس در فتوشاپ تکرار کردیم. Dell Inspiron 8 گیگابایتی به حداکثر خود رسید و در این زمان کارایی سیستم نامنظم شده بود. حرکت در بین فایل‌ها سخت شده بود و زمانی که سعی کردیم زبانه یا عکس بیشتری باز کنیم، لپ تاپ بالاخره قفل کرد.

16GB Alienware 15 قویتر بود اما حافظه استفاده شده به 14GB نزدیک شد؛ در حالی که مقدار حافظه آزاد به صفر کاهش پیدا کرده بود. در این زمان بود که مشاهده کردیم کارایی برنامه ها کند شده است و همانطور که برنامه ها باز بودند، بارگذاری آنها کاهش یافته بود. GTA V   به اجرا ادامه داده بود.

ما زبانه ها را به 50 افزایش دادیم. سپس آدیوها را به 10 تبدیل کردیم و در آخر 10 عکس نیز به فتوشاپ افزودیم و در نهایت 50 عکسِ باز شده داشتیم. در این زمان بود که برنانمه ها شروع به قفل شدن کردند. کارایی ویندوز به شدت کاهش پیدا کرده بود و کیلیک و تایپ کردن به طور قابل توجهی تاخیر داشت. با 13,625 MB حافظه استفاده شده و 2,562 MB حافظه استندبای، ما به محدودیت 16GB  از RAM رسیدیم. زمانی که تنها یک برنامه را بستیم، سیستم به حالت نرمال بازگشت.

نکته کلیدی: چند وظیفه ای با RAM 8GB باید امکانپذیر باشد و برای آنهایی که برنامه های زیادی را با ده‌ها زبانه در مرورگر اجرا میکنند، باید RAM 16GB انتخاب کنند.

درس‌های یاد گرفته شده از این تست‌ها

نتیجه گیری این تست‌ها کاملا مشخص است؛ شما حافظه ای بیشتر از آ« چیزی که استفاده میکنید، نیاز خواهید داشت. همانطور که به حدِ حافظه خود میرسید، بر روی بهره وری و تجربه کاربری شما بیشتر و بیشتر تاثیر میگذارد تا زمانی که دیگر هیچ کاری نمیتوانید انجام دهید. خبر خوب اینکه RAM نصب آسانی دارد و مقرون به صرفه میباشد. اگر برای لپ تاپ خود ارتقای سریعی میخواهید، RAM محل خوبی برای شروع است و چیزی است که هر تازه کاری در کمترین زمان میتواند آن را انجام دهد.

لپ تاپ 4 گیگابایتی با باز کردن چندین فایل متنی و زبانه های متعدد در مرورگر به آخرین حدِ خود می‌رسد. سیستم 8 گیگابایتی عملکرد بهتری دارد؛ از ویرایش کردن عکس‌ها به خوبی ساپورت میکند. با باز کردن تعداد نرمال زبانه ها در مرورگر کنار می‌آید و همزمان آدیو نیز پخش میکند. در حالی که سیستم 16 گیگابایتی ده‌ها زبانه باز در مرورگر و تعداد بسیار زیادی آدیوی در حال پخش را ساپورت میکند و حتی یک بازی را از ابتدا تا انتها اجرا خواهد کرد. مگر آنکه در حین بازی مقدار بسیار زیادی برنامه در حال اجرا داشته باشید (داشتن چندین وظیفه)؛ این دلیلی است برای بیشتر بازی‌ها به RAM بیش از 16GB  احتیاج پیدا خواهید کرد.

 

 

 

 

برچسب ها : ساختار لپ تاپ
پرهام رئوفی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.